سه واقعیت مهم و جالب درباره صفحه های فرز

صفحه های فرز ساب و برش شاید برای افراد فنی و کارگاهی حکم سوزن منگنه را برای افراد دفتری داشته باشد. بدون آنها، راهی برای مسطح کردن خطوط جوشکاری یا برش فلزات وجود ندارد. هنگامی که ما این ابزارها را تقریبا همه روزه بکار می بریم، شاید هنوز سوالات زیادی درباره صفحه های فرز وجود داشته باشد. در اینجا به سه موضوع جالب اشاره می شود که شاید قبلا به آنها فکر نکرده باشید:

  • صفحه های فرز دارای تاریخ انقضا میباشند

تاریخ انقضا معمولا به صورت ماه و سال روی حلقه فلزی صفحهفرز نمایش داده می شود مثل ۲۰۲۱/۰۳ که این تاریخ بر اساس استاندارد تولید اینمحصولات به نام EN12413  می باشد. این تاریخ عموماروی حلقه میانی و حداکثر برای سه سال از زمان تولید آن معتبر می باشد. برای صفحههای فرز کوچک تر، که ممکن است حلقه فلزی میانی را نداشته باشد، این تاریخ بر روی برچسب یا حتی روی خود صفحه فرز درج شود.

این که صفحه های فرز دارای تاریخ انقضا هستند، به خاطر رزین یا مواد نگهدارنده دانه های برنده است. رزین یا ماده نگه دارنده، به مرور زمان شروع به جذب رطوبت می کند، که باعث زوال یا سست شدن صفحه فرز می شود. در مناطق با رطوبت بالا این زمان کوتاه تر می شود.

بکارگیری صفحه ای که تاریخ انقضای آن سر رسیده است، متلاشی شده که احتمال آسیب بدنی جدی برای کاربر یا افراد اطراف را بسیار بالا می برد.فروشندگان بایستی به این تاریخ توجه کنند و در صورت سر رسیدن این تاریخ باید ازفروش آن محصول خود داری نمایند. در این صورت بهتر است تاریخ روی صفحه های فرزنگهداری شده در انبار فروشندگان به طور دوره ای بررسی و قبل از سررسید تاریخ انقضا، آن را به فروش برسانند.

شرکتهای پیمانکاری، سازمانها یا کارگاههایی که مقادیر زیادی از این محصولات را خریداری می کنند نیز باید به این نکته توجه داشته باشند تا ازاحتمال آسیب دیدگی کاربران این محصولات جلوگیری شود. 

  • صفحه های فرز باید به صورت مسطح ودر محلی خشک و خنک نگهداری شوند – و روی قلاب یامیخ به صورت عمودی آویزان نشوند:

برای جلوگیری از جذب رطوبتدر صفحه های فرز، صرف نظر از تاریخ انقضای مصرف آن، صفحه ها بایستی در محلی خنک و خشکنگهداری شوند. این موضوع باعث طول عمر بیشتر آن شده و تا تاریخ انقضای آن دوام خواهد داشت.

به خاطر رزین نگهدارنده در صفحه های فرز برش و ساب، بهتراست صفحه ها را برای مدت طولانی روی قلاب یا میخ روی سطوح عمودی آویزان نکنید، مثل استند نمایش محصول. اگر این امر برای فروش شما ضروری است از فروش صفحه های آویخته شده اجتناب کنید. این اتفاق ممکن است باعث تجمع رطوبت در یک سوی صفحه شده وممکن است باعث خارج شدن صفحه از بالانس شود که بکارگیری آن خطرناک خواهد بود.

  • صفحه بی کیفیت بخرید – دو بار بخرید

همانطور که والدین ما به ما آموختند، هیچ ارزانی و هیچ گرانی بی دلیل نیست. و این موضوع شامل حال صفحه های فرز نیز می شود. صفحه های ارزانتر با استاندارد های بالا ساخته نمی شوند که اغلب به خاطر مواد اولیه بکارگرفته شده در آنها می باشد. بهترین راه برای اندازه گیری کیفیت این نوعمحصولات، بعد از توجه به استاندارد های ایمنی، تعداد برش یا میزان لایه برداری بوسیله این صفحه ها می باشد.  تصویر زیرنشان می دهد که تعداد برش یک صفحه با کیفیت خوب دو تا چند برابر یک صفحه بی کیفیت عمل می کند. این به این معناست که یک صفحه فرز با کیفیت به صورت چند وجهی برای کاربر به صرفه تر است. مثلا یک صفحه برش خوب معمولا دو یا چند برابر یک صفحه بی کیفیت کار می کند که اگر زمان تعویض صفحه را نیز به آن اضافه کنیم پرداخت کمی پول بیشتر خرید صفحه های با کیفیت تر را به صرفه تر خواهد بود.  همیشه صفحه ای را انتخاب کنید که تولید کننده آن مشخص باشد چراکه تولید کننده محصول با نام تجاری خود بیشتر به کیفیت محصولات خود توجه دارد، چراکه در صورت عرضه محصولات بی کیفیت عملا خود را از بازار حذف خواهد کرد.