فلپ دیسک - صفحه سایش زبانه ای

فلپ دیسک یا صفحه سایش با زبانه های سنباده ای

 

 

فلپ دیسک (چرخ سنباده زبانه ای) یا چرخ ساینده چیست؟

چرخ ساینده یا فلپ دیسک نوعی صفحه سایشی است که برای مسطح کردن، برداشتن زنگ، یا لایه برداری و نهایتا پرداخت کاری بکار گرفته می شود. امروزه استفاده از این صفحه ها بسیار باب شده و گاها از این صفحه برای همسطح کردن جوشکاری ها، در هم آمیختن جوشکاری با سطح کار نیز بکار گرفته می شود. در بسیاری از موارد فلپ دیسک ها قادر به انجام کار صفحه ساب می باشد، ولیکن در بعضی موارد تفاوت هایی دارند. از جمله اگر می خواهیم سطح صاف تر در پایان داشته باشیم و کمتر جای صفحه روی سطح کار باقی مانده باشد، فلپ دیسک انتخاب بهتری است. ولی اگر کیفیت سطح کار چندان مورد توجه نباشد و سرعت کار بیشتر مد نظر باشد صفحه های سنگ ساب انتخاب بهتری خواهد بود.

برخلاف ورق های سنباده مخصوص دستگاه های فرز که یک ورقه سنباده دایره ای شکل است که روی دستگاه بسته یا چسبانده می شود، فلپ دیسک ها از چندین ورقه کوچک تر سنباده ساخته شده است که بر روی صفحه فیبری یا پلاستیکی دایره ای شکل با تراکم روی هم چیده می شود که به آنها فلپ یا زبانه گفته می شد.

مزایای فلپ دیسک ها:

فلپ دیسک ها دو مزیت اصلی دارند:

  • زبانه های متعدد: زبانه های مجزا و متعدد به دفعات و با زاویه ای کمی متفاوت تر با سطح کار تماس پیدا خواهند کرد، و این موضوع بسته به نوع ابزار بکار رفته متفاوت خواهد بود. این مزیت، مشکل معمول در صفحه های سنباده چسبی را از میان می برد، که معمولا خراش های محسوس و تکراری روی سطح کار ایجاد می کنند.
  • استهلاک یکنواخت: استهلاک سنباده (ساینده) به طور یکنواخت تری در تمام سطح فلپ دیسک و در طول تمام زبانه ها توزیع می شود. زبانه ها از بیرونی ترین لبه مستهلک می شود و کاغذ سنباده همینطور که دانه های ساینده مستهلک می شوند شکسته می شود. در مقایسه با کاغذ های سنباده گرد که بعد از کار روی یک ناحیه کوچک بخشی از سنباده آنها از میان می رود، فلپ دیسک ها در استفاده از دانه های ساینده بسیار موثر تر می باشند.

 

تاریخچه توسعه فلپ دیسک ها:

فلپ دیسک ها در دهه ۵۰ میلادی خلق شدند و ساخت آنها با توسعه توربین های گازی گره خورده است. چراکه ساخت توربین های گازی نیازمند پرداخت کاری دقیقی بود. یک دلیل این بود که خراش های حتی کوچک روی توربین ها می توانست باعث ایجاد استرس و فشار اضافه روی توربین ها شود.

اولین فلپ دیسک از تکه های یکسان سنباده ساخته شده بود که چند لایه روی یک صفحه ساب تخت چسبانده شده بودند. این کار بسیار مفید واقع شد و در استهلاک یکنواخت ورقه های سنباده  بسیار موثر بود در حالیکه انجام کار نیز بسیار بهتر و دقیق تر انجام می شد، ولی صفحه یا دیسک هنوز تخت بود و هیچ شکلی هندسی نداشت و همین باعث می شد که انجام بعضی کارها به سختی انجام شود. در ابتدای کار فلپ دیسک ها برای لایه برداری و پولیش کاری مواد ریخته گری استفاده می شد، که در واقع به جای صفحه های سیمی بکار گرفته شدند. فلپ دیسک ها سریعتر بودند با این مزیت که کمتر سوخته می شدند و با سیم های جدا شده کمتر آلودگی ایجاد می کردند.

.

 

 

با توسعه پوشش ساینده ها یا سنباده ها، مواد روی سطح  توان مقاومت بیشتری در مقابل سرعت بالاتر چرخش صفحه داشتند. این اجازه می داد تا فلپ دیسک ها را با دستگاه فرز بکار برد که سرعت گردش بالایی داشتند.

امروزه فلپ دیسک ها به درستی و کامل جای خود را در صنعت سایش باز کرده اند و انواع مختلفی برای کاربرد های متفاوت دارند. شکل آنها نیز امروزه کاملا پیشرفت کرده به نحوی که دیسک هایی ساخته می شود که می توان هنگام کار سطح کار را نیز دید.

انعطاف فلپ دیسک ها باعث می شود که تمام سطوح را بتوان با آن ساب زده و صاف کرد حتی سطوحی که دارای انحنا می باشند. کاری که برای صفحه های ساب امکان پذیر نیست یا خیلی دشوار است. امروزه این موضوع با پیشرفت بیشتر اثر بخش شده است. چرا که در صفحه های ساخته شده از فوم تعداد زبانه های بکار گرفته شده کمتر می باشد و با فاصله بیشتری از یکدیگر قرار می گیرند که باعث می شود نتیجه ای یکنواخت تر حاصل شده و صفحه یا دیسک انعطاف بیشتری هنگام کار داشته باشد. بنابراین کار روی سطوح منحنی سطحی صاف تر و نرم تر حاصل ایجاد می کنند.