کیفیت، مهمترین فاکتور

کیفیت ابزار مهمترین مسئله در خرید

فاکتور های مهم در خرید ابزار

همواره تمامی استفاده کنند گان حرفه ای و آماتور از ابزار در طول دوره کاری و یا ضرورت نیاز، به دفعات  بین انتخاب برندها ی مختلف مردد مانده اند، و البته یکی از مهمترین موارد تاثیر گذار در این انتخاب برند و یا عرضه کننده محصول می باشد، این مورد به ویژه در ابزارهایی که برای پیمانکاران و یا صنایع کاربرد دارند مهمتر جلوه می نماید. و مطمئنّاً همه ی ما، حدّاقل یک بار انتخاب دوم را انجام داده ایم؛ و گاهی به این نتیجه رسیده ایم که خرید مان یک اشتباه بوده. و البتّه، خیلی از ما، در خرید های بعدی هم، گاهی قیمت پایین و یا حتی بالا ( با فرض اینکه قیمت بالا بهتر خواهد بود)، فریب مان داده است.

شاید، زمان خرید یک وسیله ی ساده، که به ندرت کاربرد دارد، بشود قدری از این مسأله چشم پوشی کرد؛ اما زمانی که مسأله ی خرید ابزار برای انجام یک کار حرفه ای در میان باشد، قطعا درست ترین کار، خریدن یک ابزار کاملاً حرفه ای استاندارد و البته با کیفیت است.

در این مطب قصد داریم بخشی از فاکتور های مهم و عمومی را که در خرید ابزار حرفه ای و عمومی مورد استفاده قرار می گیرد را مرور کنیم و در پایان با دید باز نسبت به انتخاب اقدام کنیم.

رعایت استانداردها

مطالعات نشانداده اند که تعداد زیادی از آسیب هایی که با عنوان آسیب های اسکلتی-عضلانی شناخته می شوند، به استفاده از ابزار در محیط های کاری مرتبط است. ابزار بی کیفیّت میتواند به شکل قابل توجّهی ایمنی را کم کند. موقع کار با یک ابزار، ایمنی مهم ترین چیزی است که باید به آن توجّه داشت. زمانی که مسأله ی ایمنی مطرح باشد، صحبت از صرف جویی چندان اهمیت نخواهد داشت و ممکن است مسأله ی مهمّی به نظر نرسد، امّا توجّه داشته باشید که شما باید ابزار را به کار بگیرید؛ نه اینکه با ابزار بجنگید. این ابزار است که باید کار را انجام دهد، نه شما. دربسیاری از موارد و هنگامی که شما از ابزار در حرفه کاری بهره می برید نشانه هایی برای اعتماد باید وجود داشته باشد و یکی از مهمترین آنها استاندارهای مورد قبول کشورهای مختلف است و البته برترین استانداردها در بخش صنعتی و ابزار می تواند استاندارد ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و البته استرالیا به عنوان یکی ازسخت گیر ترین استاندارهای بین المللی باشد. وجود این استاندارد ها بر روی کالانشان از رعایت اصول ایمنی در هنگام کار توسط تولید کننده ابزار است. شاید در این زمان که عمده تولیدات بخش ابزار های عمومی و تخصصی به چین منتقل شده، خرید ابزارمناسب با مشکلاتی که محصولات تولید این کشور از نظر کیفی در ذهن مصرف کننده ایجاد کرده سخت به نظر می رسد، اما با این حال با درک این مطلب که این محصولات علاوه بر بازار ایران به بازارهای اروپا و آمریکا نیز صادر می شود بتواند کمی در اطمینان بخشی به مصرف کننده کمک نماید.

این پرسش در عین سادگی بسیار پیچیده میباشد. زیرا هر تولید کننده ای، و به عبارتی هر برند ابزاری خصوصیات، نقاط ضعف و قوت مخصوص خود را دارد و مقایسه این ابزارها به سادگی مقایسه دیگر محصولات برندها نیست.

بهترین مثال خرید ابزار میتواند خرید دوربین دیجیتال باشد؛ زیرا که هنگام خرید یک دوربین دیجیتال شما نه فقط به بدنه دوربین بلکه به لنز، کیف و لوازم همراه آن نیز توجه می کنید. به عبارتی شما هنگام خرید این دستگاه فقط یک محصول را خریداری نمیکنید بلکه مجموعه ای از محصولات با خصوصیات مختلف را خریداری میکنید.

زمانی که شما یک محصولی را خریداری میکنید در واقع شما روی این محصولات سرمایه گزاری می کنید. درست است که به ویژه در ابزارهایی که قیمت پایینی دارند، میتوانید تمام ابزار خود را دوباره تهیه کنید اما کاربردی که ابزار برای کاربران دارد و زمان وپیشرفت کار را ایجاد می کند مهمترین فاکتور از نظر مصرف کننده می باشد.

بسیاردیده شده که حرفه ای ها ترجیح میدهند بجای خریداری تعداد زیادی ابزارآلات مختلف یک یا چند ابزار داشته باشند که تمام نیازهای آنها را برطرف کند.

دوام

قابل اطمینان بودن، یک مسأله ی مهمّ در کارهای فنی است. شما ابزاری می خواهید که با پایداری و استحکام برای تان کار کند.ابزارهای بی کیفیّت، اگر زیاد با آنها کار کنید، یا  فشار خیلی زیادی روی آن ها وارد کنید، خیلی زود کهنه و فرسوده می شوند، یا اینکه به سادگی از کارکرد اصلی دور می شوند.

ابزار باکیفیت، برای داشتن شرایط متناسب کارکرد، از مواداولیه با کیفیت، تولید شده اند. این ابزار ها عموما برای شرایط کار سخت طراحی وتولید شده اند و با عبور از ایستگاههای کنترل متناسب اطمینان نسبی برای مصرف کنندهفراهم می آورد؛ البتّه، صرفاً، محکم ساختن یک ابزار کافی نیست. از طرف دیگر، گاهی اگر ابزار راخیلی محکم بسازید، می بینید که شکننده و بی دوام می شود؛ که خطر شکستن، خرد شدن یاتکّه تکّه شدن ابزار حین استفاده را به همراه دارد؛ و مطمئنّا ً شما چنین محصولی را نمی خواهید. و نکاتی مانند این ها، مواردی هستند که تولید کننده برترِ ابزار، آن ها را تست می کنند؛ وبرای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، ابزارها را با استفاده از طراحی در فرمول وشکل ظاهری تولید می کند.

عملکرد

عملکرد ابزار، یکی دیگر از فاکتورها، و در واقع یکی از مهم ترین فاکتورهاست. ابزاری مانند صفحه فرزکه از مواد با کیفیت ساخته شده باشند ضمن پر بازده بودن، شما را در پیش برد کار و صرفه جویی در هزینه ها کمک می کنند. به عنوان مثال به برشکار قطعات فلزی توجه کنید که با استفاده از یک صفحه برش فرزمی تواند ۱۰ قطعه را برش بزند و در مقابل با صفحه برش دیگری فقط ۶ برش تکمیل میشود و به خوبی عملکرد در کار که شامل زمان و هزینه می شود در کار برش کار مربوط است تاثیر می گذارد.

یک ابزار با عملکرد بالا، نه تنها مدّت زمان بیشتری برای تان کار خواهد کرد، از آنجا که توان را با کارایی و راندمان بالاتری انتقال می دهد، کار را سریع تر هم تمام می کند.